Zpět na blog

Zvládneš víc.

návyky úspěch Jun 23, 2021
J
 
Minulý víkend jsem se rozhodl vypadnout z Prahy. Bylo vedro k zalknutí a nechtělo se mi trávit čas v bytě, kde máme 30 stupňů i v noci. Člověk se v tom vedru nedokáže pořádně soustředit, spánek stojí za prd a jediný, na co myslí, je studený pivo:)
 
Tak jsem si řekl, že pojedu s batohem ven projít se okolo Berounky. Venku bude vedro snesitelnější, bude se dát koupat, po cestě bude občerstvení, ideální.
 
To jsem ještě nevěděl, jak celej výlet dopadne...
 
Vytáhl jsem kámoše, kterýho jsem neviděl 2 roky a vyrazili jsme vlakem směr Plzeň. České dráhy nezklamaly.
Rychlík do Plzně měl zpoždění a navazující spoj nám ujel. Klasika. Ale našli jsme náhradní bus a původní trasu jsem upravili jen lehce.
Ušli jsme prvních 10 km a “utábořili” se hned vedle golfového hřiště. Utábořili je dost silný slovo. Jen jsme hodili karimatky na zem a šli spát.
Chtěli jsme jít hodně nalehko a předpověď hlásila 18 stupňů i v noci, takže jsme si oba nebrali ani spacák.
Tohle nebylo nakonec úplně nejlepší rozhodnutí, protože z 18 bylo spíš 15 a většinu noci jsem klepal kosu. Nevadí, byla to cenná lekce a alespoň jsme vstali brzo a mohli lehce po 6 vyrazit na pochod, který se vyvinul trochu jinak, než jsem čekal.
 
Dopoledne byl klid a příjemná pochodová teplota, takže když jsme si dali v 9:50 první pauzu, měli jsme za sebou skoro 15 km. Původní plán byl 25 za celý den.
Střih, pauza na oběd po cca 21 km, pivečko, koupání a pokračujeme. Vedro šílený, ale tak dáme dalších 5 km a uvidíme.
 
Po 30 km přišla krize.
 
Jsme na zastávce busu a přemýšlím, jestli nejet domů. Ale nakonec jsme si dali pivo, řekli si, že dáme ještě 5km a šli dál.
Pět kilometrů uteklo jako nic, tak dáme dalších pět. Začínali jsme toho mít dost, ale bylo pořád docela brzo. Přeci nebudeme sedět někde v lese a čumět do stromu, dáme dalších 5 a tam to zapíchneme. Jenže, když jsme dorazili na místo, došla mi voda.
 
Zůstat v tomhle počasí bez vody? To nejde!
 
Tak jdeme dál s tím, že seženeme vodu a najdeme místo na spaní.
Vodu jsme sehnali a nakonec to zabalili za jednou vesnicí ve 21:30 po 49 km.
Kdyby mi někdo ráno řekl, že ujdu ten den 50 km s batohem (nejvíc, co jsem kdy s batohem za den ušel) ve 33 stupních, tak se mu vysměju s tím, že to přece není možný.
 
 
A tím se dostáváme k pointě.
 
Změnit svoje návyky a stát se díky tomu fit tátou je totiž úplně stejný jako dálkový pochod.
 
Je to dlouhá cesta plná různých příjemných i nepříjemných věcí, překážek a zastávek, kterou budeš chtít několikrát vzdát.
 
Někdy věci nepůjdou přesně podle plánu a budeš muset reagovat na vzniklou situaci. Někdy půjde všechno hladce. Ať už to bude jakkoliv, jediný způsob, jak se dostat do cíle bude jít dál i přes překážky.
 
Zároveň je tu velký rozdíl mezi tím, co si myslíš, že zvládneš na začátku, když se podíváš na změnu jako celek a co zvládneš doopravdy, když si celou cestu rozdělíš na menší úseky.
 
Zvládneš víc, než si myslíš.
 
Jak teda dojít do cíle, který je fakt daleko?
 
👉 Urči si cíl.
Když nevíš, kam chceš dojít, nikdy tam nedojdeš. Na druhou stranu bez další akce je i nejdetailnější cíl k ničemu. Cíl je fajn mít konkrétní. Příklad: “Zhubnu 20 kg.”
 
👉 Rozděl si trasu k cíli na menší úseky.
Urči si, jaké dovednosti potřebuješ vybudovat, aby ses do cíle dostal. Jestli chceš zhubnout, budeš potřebovat umět pravidelně se víc hýbat a líp jíst.
 
👉 Vyraz krok za krokem na trasu.
 
Urči si denní úkoly (jednotlivé kroky), které je potřeba opakovat stále dokola, abys vybudoval potřebné dovednosti a zvládl jednotlivé úseky.
Pravidelně se víc hýbat znamená třeba každý den ujít 10000 kroků, 3x týdně cvičit, jezdit na kole a další.
Pravidelně líp jíst znamená třeba každý den jíst 2 pěsti zeleniny ke každému jídlu, vybírat si základní potraviny, jíst 2 dlaně bílkovin (cca 40g) ke každému jídlu, atd.
 
💪 A až to budeš chtít vzdát (protože to je jen otázka času), nedělej to.
 
Připomeň si svoje důvody, proč je pro tebe důležitý dojít do cíle a vrať se zpátky na cestu.
 
- Martin
 
P.S. Pokud bys chtěl vědět, jak si správně nastavit cíl, co pravidelně procvičovat a jaké kroky každý den dělat, abys při změně těla došel konečné dál, než se ti zatím podařilo, koukni na můj online kurz, kde se dozvíš tohle všechno plus mnohem víc.

Nenech si utéct žádný článek!

Tipy ke stravě, cvičení a tvorbě návyků pravidelně přímo do tvé emailové schránky.

Nesnáším spam. Nikdy nikomu neposkytnu tvé údaje bez tvého souhlasu. Z odběru se může kdykoliv odhlásit.